Teleltetés:
Sokan mondják, hogy a teleltetéssel nő a fészekalj mérete. Ez változó. Tudok olyan példát, hogy egy teleltetett gabona 19 tojást rakott ( 5 éves, már többször szaporodott nagy nőstény volt ). Egy másik siklóteleltetés nélkül 17 tojást rakott ( de ő fiatal volt, és ez volt az első pároztatása ) Tehát ez nagyban függ az állattól is.
A teleltetés úgy zajlik, hogy előtte 3 héttel le kell állni az etetéssel, addig ne kapjon semmit, így teljesen kiürül a szervezete. (ha ez nem történik meg, akkor a belekben, vagy a gyomorban maradt táplálékmaradványok rothadásnak indulnak és a sikló elhullását okozhatják) Aztán a lámpát és a hőforrásokat i kell kapcsolni a terráriumban. Így tartsuk kb 1 hétig. Aztán egy hűvösebb helyre kell rakni, majd végül a végleges teleltetőhelyre egy műanyag dobozban aminek apírtörlőkendőt rakunk az aljára és van benne egy nehezen felborítható itatótál. Ott kb 10-15°C legyen és sötétség. Így kb. 1,5-2 hónapot lehet pihentetni. Fontos, hogy mindig legyen mellette friss víz, ne zargassuk egyáltalán és csak heti 1x nézzünk rá hogy minden rendben van-e , nem borult e ki a vize. (ha kiburult mielőbb cseréljük ki mert ha a sikló sokáig fekszik a vízben akkor pikkelyrothadása lehet)Aztán, ha letelt az idő, akkor ugyanazt a folyamatot kell csinálni mint amikor eltesszük teleltetni, csak fordítva: fokozatosan melegebb helyre tenni. Amikor már a terráriumban van és aktív, akkkor el lehet kezdeni fokozatosan etetni.Először csak naposegérrel kínáljuk,mert olyankor még nem olyan jó az emésztése, majd fokozatosan egyre nagyobb egeret kapjon, amíg elnem éri a megszokott méretet.
Nem megállapítása:
A fiatal siklóknál a pattintós módszert alkalmazzák,ennek során nyomást fejtenek ki a kígy farkára a farokvégtől az ívarnyílás irányába. Hímek esetében előugrik a kétágú hímpénisz, nőstények esetében nem történik semmi.
http://reptilerally.com/
A nagyobb siklóknál a szondázást alkalmazzák. Ilyenkor a sikló ivarnyílásába egy szondázótűt helyeznek fel. Ha 10-15 pajzsig felcsúszik, akkor hím, ha 3-5 pajzs után megakad, akkor nőstény. A szondázást mindenképpen szakértővel végeztessük.
Ránézésre csak azt tudjuk megfigyelni, , hogy a nőstények farka a kloáka után hirtelen elvékonyodik, a hímeké pedig egyenletesen vékonyodik, és azonos testhossz mellett a hímek farka hosszabb.
http://www.terrarisztika.hu/doc
Utódnemzés:
Ha a teleltetésből felkeltett egyedek már levedlettek és rendesen esznek, akkor össze lehet őket ereszteni. Célszerű a nőstényt rakni a hím terráriumába, mert fordítva a hímet nem érdekelné a nőstény, csak az új szagokkal lenne elfoglalva. Jó esetben már negyed órán belül összemelegednek, de előfordul, hogy több órát vesz igénybe a dolog. Akció közben ne zavarjuk őket, mert kevésbé lesz hatékony.
http://www.mcwetboy.com/
Ha nincs több pároztatásra váró siki, akkor a párt egy hétig nyugodtan eggyütt hagyhatjuk. Miután a párzás megtörtént a nőstény annyit kapjon enni, amennyit csak elfogad. Kb. félidőben abba fogja hagyni az evést, mert a tojások összenyomják a gyomrát. Azonban van olyan nőstény, aki tojásrakás előtt még simán elfogadja a kaját, de olyan is, aki párzás után már egyáltalán nem eszik. Kb. 45-50 nap múlva levedlik, és utánna lerakja a tojásait. A tojásrakáshoz kell neki egy doboz, amire oldalról egy lyukat csinálunk, hogy be tudjon mászni, és nedves tőzeg legyen benne.A teteje levehető legyen, hogy be tudjunk kukucskálni. Ha elkezdi lerakni a tojásokat, akkor nem szabad zavarni, mert komoly bajai lehetnek belőle. Ez kb fél nap , de erre sincs garancia. Néha érdemes óvatosan bekukkantani hozzá, és ha vannak még puklik a testén, akkor még van tojása, tehát haggyjuk.
Tojásrakás
Gabonasiki embrió
A változás jelentős lesz, mert tojásrakás után a nőstény elvékonyodik. Alerakott tojásokat mielőbb ki kell venni és keltetőbe kell rakni, de úgy, hogy pont ugyan abban a helyzetben , ahogy azokat a nőstény lerekta, mert ha megforgatjuk, megfulladhat a kis sikló.A keltetőben 27-28 fok legyen se kevesebb,se több!
Keltetési hibából vagy pedig születési rendellenességből eredő betegségek:
http://masterblogads.blogspot.com/2008/02/snakes-with-two-heads-photos.html
http://www.cornsnakes.com/forums/
http://www.petsintouch.com/
Ha egy tojás kicsit behorpad, vagy elszíneződik, az még nem baj, de ha erősen penészedik, erősen zöldes-sárgás színű lesz, vagy bebüdösödik, akkor ki kell dobni. Ilyenkr jön az, hogy mivan, ha még él, de nem szabad habozni mert a penész átterjedhet a többi tojásra is.
http://www.molalla.net/members/cboyer/Eggs.htm
Már nagyon rossz tojások is
Aztán jön a kelés.Ez a legjobb része a dolognak!
Felgyorsított videó a gabonasiklók keléséről : )
http://www.desertcanyonreptiles.com/corns/
A kicsik kb 2 hónap után kelnek ki.A kelés lassú folyamat, akár 2 nap is lehet. A kicsiket semmiképp se szedjük ki a tojásból, haggyjuk,had keljen ki magától,mert ezalat az idő alatt még a tojásban maradt szikanyagot szívja fel! Kelés után a legegyszerűbb, ha mindet külön rakjuk egy dobozba, papírtörlővel ellátva. Így jobban tudjuk követni, hogy melyik evett már, stb.. Ha megvolt az első vedlésük meg lehet őket kínálni egy napos egérrel 2-3 naponta. Ha nem fogadják el a kaját, az még nem jelent gondot, folyton kell kínálgatni őket. Ha 1,5 hónapja még mindig nem evett, akkor kell töméshez folyamodni.
Teláltam egy nagyon jó cikket a keltetésről, érdemes elolvasni!
Katt ide!
|